12 Tangen Hvidvinsglas – 1971
Afhentning: Hjørring
Nordværks Genbrugsbutik
Mandøvej 4
9800 Hjørring
Tangen klar er en klassisk håndblæst glasserie produceret på Hadeland Glasværk siden 1958
En serie med stramt og solid design.
En lille luftboble mellem stilken og klokke kendetegner serien.
Glassene er inspireret af de traditionelle Norske Nøstetangen glas, samt historisk europæisk drikkeglaskultur.
Design Willy Johansson.
9 glas fremstår i rigtig fin stand, uden skår, revner eller anden slidtage, 3 glas fremstå med let glaspest.
Glassene er fortsat i produktion, og ny pris for et hvidvins glas er 599,- norske kroner.
Se også varenummer 1970 og 1973
Vindende bud: 275,00 kr.
Højeste bud var:
275,00 kr. | 02/11/2023 14:44 | ||
Lars L | 250,00 kr. | 26/10/2023 20:14 | |
Auktionstart | 26/10/2023 0:00 |