12 Tangen Hvidvinsglas – 2082
Tangen klar er en klassisk håndblæst glasserie produceret på Hadeland Glasværk siden 1958
En serie med stramt og solid design.
En lille luftboble mellem stilken og klokke kendetegner serien.
Glassene er inspireret af de traditionelle Norske Nøstetangen glas, samt historisk europæisk drikkeglaskultur.
Design Willy Johansson.
9 glas fremstår i rigtig fin stand, uden skår, revner eller anden slidtage, 3 glas fremstå med let glaspest.
Glassene er fortsat i produktion, og ny pris for et hvidvins glas er 599,- norske kroner.
Vindende bud: 537,00 kr.
Højeste bud var: Anna-Grethe
Anna-Grethe | 537,00 kr. | 28/12/2023 19:26 | |
Madsen | 512,00 kr. | 28/12/2023 18:10 | |
Anna-Grethe | 500,00 kr. | Autobud | 28/12/2023 18:10 |
Anna-Grethe | 351,00 kr. | Autobud | 28/12/2023 18:09 |
Madsen | 326,00 kr. | 28/12/2023 18:09 | |
Anna-Grethe | 275,00 kr. | 28/12/2023 16:04 | |
Madsen | 250,00 kr. | 18/12/2023 20:36 | |
Auktionstart | 16/12/2023 0:00 |