Ankestyrelsen er kommet frem til, at Nordværk alene må benytte hjemmesiden til at udbyde genbrugsgenstande fra eget opland, altså Nordværks ejerkommuner. Derfor bliver vi nødt til at afslutte det gode samarbejde med kollegaerne i Skanderborg, Randers og Sønderborg fra nytår. Det betyder også, at der fra 2024 kun er mulighed for at afhente købte genstande fra Nordværks genbrugsbutik i Hjørring.

Bjørn Winblad tallerken/skål – 1998

Afhentning: Hjørring

Nordværks Genbrugsbutik

Nordværks Genbrugsbutik
Mandøvej 4
9800 Hjørring

Vintage Björn Wiinblad “Tea for Two” keramisk tallerken.

Nummeret 3101 . 318

produceret af NyMølle.

Firkantet med afrundede hjørner og hævede kanter.

Mål 18×18 cm, 4 cm høj.

har et meget stiliseret sort og hvidt design af to kvinder, der drikker te, signeret i bunden.

Björn Wiinblad (1918–2006) var en af ​​Danmarks førende kunstnere i det 20. århundrede.
Efter sine kunststudier på Det Kongelige Danske Kunstakademi arbejdede han for Nymölle og Rosenthal i 1940-1970’erne.
Björn Winblad var en fremtrædende designer af godhjertede stykker med finurlige mennesker med rund ansigt, ofte omgivet af naturlige elementer.

I meget god genbrugs stand, fremstår nærmest ubrugt.

Vindende bud: 110,00 kr.

Højeste bud var: susanne christensen

susanne christensen110,00 kr. 22/11/2023 11:09
borgward100,00 kr. Autobud22/11/2023 11:09
susanne christensen90,00 kr. 22/11/2023 11:09
borgward80,00 kr. Autobud22/11/2023 11:09
susanne christensen70,00 kr. 22/11/2023 11:09
borgward60,00 kr. 13/11/2023 15:16
Gunner50,00 kr. 11/11/2023 20:16
Auktionstart08/11/2023 0:00