Ankestyrelsen er kommet frem til, at Nordværk alene må benytte hjemmesiden til at udbyde genbrugsgenstande fra eget opland, altså Nordværks ejerkommuner. Derfor bliver vi nødt til at afslutte det gode samarbejde med kollegaerne i Skanderborg, Randers og Sønderborg fra nytår. Det betyder også, at der fra 2024 kun er mulighed for at afhente købte genstande fra Nordværks genbrugsbutik i Hjørring.

Det Spanske stel, fade og tallerkner – 1948

Afhentning: Hjørring

Nordværks Genbrugsbutik

Nordværks Genbrugsbutik
Mandøvej 4
9800 Hjørring

Stor samling af fade, sovseskåle etc. fra Det Spanske stel fra Royal Copenhagen/Den Kongelige porcelænsfabrik nr. 79/405.

Består af

1 stort Fad 47X34 cm

1 stort fad 40,5×30 cm

1 fad 35×26 cm

2 fade 28×21,5 cm

2 små fade 21×13 cm

1 firkantet skål 21×21 højde 6,3 cm

1 stor terine der mangler låg

2 sovseskålehøjde 17x 12,5 højde 8,3 cm

1 fad med tre rum og håndtag ø 23 cm

11 Middags tallerkner

Alt fremstår med slidtage på maling og guldkant, men intet har skår.

Vindende bud: 350,00 kr.

Højeste bud var: Tavi

Tavi350,00 kr. 17/10/2023 16:02
Auktionstart15/10/2023 0:00